Review

Le Prechaun demo och recension: fem återbetalningsversioner

Kort sagt — vårt omdöme: 7,7/10 — Le Prechaun levereras i fem återbetalningsversioner, från 97,52 % ned till 86,31 %, det bredaste spannet i serien. Vårt betyg: 7,7/10. Dess standard är 96,28 %, och ditt kasino väljer vilken version du spelar.

Elva procentenheter skiljer den bästa Le Prechaun-versionen från den sämsta. Hacksaw publicerar alla fem. Regelskärmen skriver ut en återbetalningssiffra för den klient du befinner dig i, men vi kunde aldrig pröva den mot något annat än standardversionen.

7,7/ 10

  • Återbetalningstransparens8,5
  • Utformning av bonusköp7,5
  • Funktionsdjup8,0
  • Insatsintervall7,0
  • Originalitet inom serien7,5
Le Prechauns hjul, ett 6x5-rutnät i studions demo
Trollstav, grön hatt, bekant tvättbjörn. Demon körs på låtsaspengar. Källa: vår egen skärmbild.
Innehåll

Styrkor och svagheter hos Le Slots

Fördelar: vad som fungerar bra

  • Fördel: Hacksaw publicerar alla fem återbetalningsversionerna på sin egen spelsida, från 97,52 % ned till 86,31 %
  • Fördel: Toppversionen på 97,52 % är den högsta siffran någonstans i serien
  • Fördel: Fem kort, vart och ett med en publicerad återbetalning
  • Fördel: Position Multipliers är huvudmekaniken snarare än ett påhäng
  • Fördel: En minimiinsats på fem cent håller insteget lågt

Nackdelar: vad som håller tillbaka

  • Nackdel: Den lägsta versionen ger 86,31 % tillbaka, ungefär elva enheter under den bästa, och ingen offentlig lista säger vilken version ett visst kasino kör
  • Nackdel: Entrén Epic Drop för €1 000,00 kostar 500x insatsen och publicerar exakt samma 96,31 % som dörren för €150,00
  • Nackdel: BonusHunt FeatureSpins ger 96,25 % tillbaka, under standardens 96,28 %
  • Nackdel: Insatsen stannar vid €50,00
  • Nackdel: Hacksaw publicerar inga odds för den dolda rundan Shamrock 'n' Roll
Förstahandstest: Vi körde Le Prechaun i studions demo, spel-id 2413 på build 1.17.0, vid en insats på €2,00. Demon serverar standardversionen, som RGS-flödet anger till 96,28 %. De fem versionerna kommer från blocket GAME DATA på Hacksaws egen spelsida, som klienten inte upprepar: 97,52 %, 96,28 %, 94,29 %, 92,28 % och 86,31 %. Demon serverade bara standardversionen. På Le Bandit bad vi RGS om en lägre direkt och den svarade "Invalid request!", och vi har ingen anledning att tro att den här titeln beter sig annorlunda. Inuti klienten registrerade vi fem kort på €6,00, €120,00, €150,00, €500,00 och €1 000,00. Alla fem bär publicerade återbetalningar mellan 96,25 % och 96,31 %, vilket är ett långt smalare band än versionerna själva.

De fem återbetalningsversioner Hacksaw publicerar för Le Prechaun

VersionÅterbetalningVar vi läste den
Högsta97,52 %Blocket GAME DATA på hacksawgaming.com
Standard96,28 %Studions RGS-flöde och regelskärmen i spelet
Tredje94,29 %Blocket GAME DATA på hacksawgaming.com
Fjärde92,28 %Blocket GAME DATA på hacksawgaming.com
Lägsta86,31 %Blocket GAME DATA på hacksawgaming.com

Siffrorna gäller per ; operatörens aktuella villkor har företräde.

Le Prechaun har seriens bredaste versionsspann

Fem återbetalningsversioner, från 97,52 % i toppen till 86,31 % i botten. Det är ett spann på 11,21 procentenheter i en titel, och det överskuggar fyraversionsspannet på Le Bandit eller den enda publicerade siffra större delen av serien erbjuder.

Standard är 96,28 %, bekräftad av studions flöde. Allt över och under den finns i operatörernas lobbyer som vi inte kan se utifrån.

En spelare på versionen 86,31 % och en spelare på versionen 97,52 % spelar samma grafik med vilt olika aritmetik. Skärmen ger var och en av dem en siffra; vad den inte kan bevisa är vilken version deras kasino licensierade.

Fem Le Prechaun-kort och deras återbetalningar

Alla fem kort publicerar en återbetalning, och de klungar tätt: 96,25 %, 96,28 %, 96,3 %, 96,31 % och 96,31 %. Det dyraste kortet, RainbowRide Epic Drop för €1 000,00 per snurr, publicerar 96,31 % och bär klientens gradering Very high, den starkaste varningen i menyn.

Le Prechaun-panelen: 3 lägen per snurr, 2 bonusköp
Fem kort, och det dyraste kostar femhundra gånger insatsen. Källa: vår egen skärmbild.

Jämför det spannet med versionerna. Över fem kort varierar de publicerade återbetalningarna med sex hundradels enhet. Över fem versioner varierar de med över elva enheter.

Lärdomen är trubbig. Vilken dörr du väljer spelar knappt någon roll; vilket kasino du spelar på spelar enormt stor roll.

Vad Le Prechaun-mynten avslöjar

Fyra myntnivåer i stället för tre. Den nedersta går 0,2x, 0,4x, 1x, 2x, 3x och 4x. Nästa täcker 5x till 10x i enkla steg. Sedan 20x, 30x, 40x och 50x, och i toppen 100x, 150x, 250x och 500x.

Le Prechaun GAME INFO, öppen på symbolernas
Klienten skriver ut en rad per klusterstorlek, prissatt i euro vid den insats som för tillfället är vald. Källa: vår egen skärmbild.

Position Multipliers är mekaniken reglerna leder med, och de gäller de rutor de sitter på snarare än hela rutnätet.

Låga volatilitetsetiketter, för en gångs skull

Två kort här bär etiketten Low volatility: BonusHunt och Arc Adventure. Tre av de fem är FeatureSpins, och ett FeatureSpins-pris tas på varje snurr medan läget är aktivt. RainbowRide och Clover the Top är Medium. Bara Le Vampire använder Low oftare, på fyra av sina fem kort.

Genom resten av serien går etiketterna nästan uteslutande Medium och High, så de här två titlarna står isär i hur studion graderar sina egna rundor.

Var Le Prechaun står

Taket på 15 000x matchar Le Fisherman, Le Pharaoh, Le Digger och Le Vampire. Golvet på €0,05 delas med Le Cowboy, Le Digger, Le Vampire, Le Sortudo och Le Bandit Hold & Win.

Le Prechauns startskärm med studions volatilitetsmätare
Studion skriver ut sin egen volatilitetsmätare och toppvinst här, före ett enda snurr. Källa: vår egen skärmbild.

Dess redovisning är bland de bästa i serien, med fem versioner plus en återbetalning för vart och ett av de fem korten. För en läsare som vill förstå hur Hacksaw faktiskt konfigurerar ett spel är den här titeln och Le Pharaoh de två värda att läsa noga.

Varför ett kasinos licensval väger tyngre än något du gör i köpmenyn framgår av hur Hacksaw sätter sina återbetalningssiffror.

Fem Le Prechaun-kort vid en demoinsats på €2,00, tre debiterade per snurr och två engångs

KöpVad du fårPrisMultipelVolatilitetPublicerad RTP
BONUSHUNT FEATURESPINSPer snurr (ACTIVATE)€6,003xLow96,25 %
RAINBOWRIDE FEATURESPINSPer snurr (ACTIVATE)€150,0075xMedium96,31 %
RAINBOWRIDE EPIC DROP FEATURESPINSPer snurr (ACTIVATE)€1 000,00500xVery high96,31 %
ARC ADVENTUREEn bonusentré (BUY)€120,0060xLow96,3 %
CLOVER THE TOPEn bonusentré (BUY)€500,00250xMedium96,28 %

Vårt omdöme och betyg för Le Slots

Omdöme: Le Prechaun är titeln att studera om du vill se hur mycket ett kasinos licensval betyder. Elva enheter skiljer dess bästa och sämsta version, och studion publicerar båda ändarna rakt ut. Vi rekommenderar inte köpet Epic Drop för €1 000,00. Femhundra gånger din insats köper publicerade 96,31 %, den identiska siffra dörren för €150,00 bär, och klienten graderar det Very high. Kontrollera vilken version ditt kasino kör före allt annat. I det här spelet väger det enda faktumet tyngre än varje val du gör i köpmenyn.

Nyckelbegrepp på den här sidan

Återbetalningsversion
En av fem konfigurationer Hacksaw levererar för det här spelet, vald av operatören, från 97,52 % till 86,31 %.
Position Multiplier
En multiplikator som gäller den ruta den upptar snarare än hela rutnätet.
Epic Drop
Det dyraste kortet här, ett FeatureSpins-läge som kostar 500x insatsen på varje snurr, publicerat på 96,31 % och graderat Very high av klienten.
Standardversion
Den konfiguration studions eget flöde anger, 96,28 % i den här titeln, och den demon serverar.

Insättningar och identitetskontroller sker på operatörens egen säkra webbplats.

Vad frågar läsarna mer?

Frågorna här handlar om versioner snarare än bonusar: hur långt isär de ligger, och om en spelare kan se vilken som körs. Hacksaw svarar på det första och inte på det andra.

Hur många återbetalningsversioner finns?

Fem, publicerade på studions egen spelsida: 97,52 %, 96,28 %, 94,29 %, 92,28 % och 86,31 %. Standard är siffran 96,28 %.

Går det att se vilken version som är aktiv?

Nej. Regelskärmen skriver ut en siffra för den klient du befinner dig i, men demon serverade oss bara någonsin standardversionen.

Vilket kort betalar bäst?

RainbowRide FeatureSpins och Epic Drop, båda lägen per snurr, publicerar 96,31 %, fast det ena kostar 75 gånger din insats och det andra 500 gånger.

Vad är Position Multipliers?

Huvudmekaniken här. De gäller de rutor de landar på snarare än att multiplicera hela rutnätet, vilket reglerna beskriver i sin helhet.

Är något köp märkt Low volatility?

Ja, två av fem. Bara Le Vampire använder den etiketten oftare, med den på fyra av sina egna dörrar.

Hur långt går myntvärdena?

Upp till 500x på den översta nivån, genom fyra band som börjar på 0,2x och klättrar i ojämna steg över stegen.

Hur läser vi en versionslista?

Vi öppnar blocket GAME DATA på studions spelsida, där de publicerade versionerna står på en rad, och bekräftar sedan standarden via dess flöde.